Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Grupa LFS
Avatar użytkownika
Posty: 467
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 17:04
Lokalizacja: Kłodnica/Lublin

Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez vickers82 » 27 gru 2015, o 21:02

Wpadł mi do głowy pomysł założenia takiego Stowarzyszenia jak w temacie żeby można było swobodnie po zapisaniu się do niego ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.
Z tego co mi wiadomo na terenie woj. lubelskiego działa takie Stowarzyszenie z siedzibą w Zamościu, z tym że oni chcą 240 zł na start i potem 240 na rok składek. A to już jest sporo i za tą kasę można by w przyszłości troszkę pestek kupić ;)
Gdzieś na Śląsku działa Stowarzyszenie "Braterstwo" i oni żadnych składek nie pobierają i z tego co wyczytałem członków mają coraz więcej.
Założenie takiego Stowarzyszenia to bardzo prosta sprawa, na stronie ROMBu opisane jest dokładnie co i jak krok po kroku.

Co o tym myślicie?

Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:24
Lokalizacja: Lublin/Niedrzwica Duża

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Adico » 28 gru 2015, o 10:22

To może od razu sportowo kolekcjonerskie. Po zdaniu patentu sportowego członkowie będą zwolnieni z egzaminu na policji. Egzamin na patent kosztuje 400zł a ten na policji 1000zł. Osobiście należę do takiego klubu w okolicach Białej Podlaskiej (kaliber.turio.pl) i obecnie mam powoloenia myśliwskie, myśliwskie do celów kolekcjonerskich, sportowe i sportowe do celów kolekcjonerskich. Bonusem przy pozwoleniu sportowym jest możliwość noszenia załadowanej broni.

Grupa LFS
Avatar użytkownika
Posty: 467
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 17:04
Lokalizacja: Kłodnica/Lublin

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez vickers82 » 28 gru 2015, o 11:56

Adico napisał(a):To może od razu sportowo kolekcjonerskie.


To już kwestia tego co będzie korzystniejsze. To sportowo-kolekcjonerskie wydaje się być ciekawe ale czy przy sportowym pozwoleniu nie trzeba mieć udokumentowanych startów w zawodach PZSS?

Posty: 37
Dołączył(a): 27 gru 2015, o 18:16

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez koyot » 28 gru 2015, o 13:12

może tak klub sportowy w formie stowarzyszenia ?
kiedyś temat przerabiałem, można jakiś pieniążek nawet od miasta otrzymać ...

potrzeba grono dorosłych, statut, plus zarząd, następnie w UM się to rejestruje wydz. sportu i rekreacji ...
(ale to wtajemniczeni wiedzą zapewne) pytanie czy znajdzie się 15 osób :-)

Grupa LFS
Avatar użytkownika
Posty: 467
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 17:04
Lokalizacja: Kłodnica/Lublin

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez vickers82 » 28 gru 2015, o 15:36

Dobry pomysł z tym klubem z tym że ja widzę w tym momencie 2 problemy. Pierwszy to właśnie te 15 osób (choć myślę że tyle to by się nazbierało), drugi to brak kadry instruktorskiej, bo chyba żeby coś takiego funkcjonowało to kilka osób takie uprawnienia musi raczej posiadać. I wtedy chyba nie da rady wyrobić pozwolenia kolekcjonerskiego a jedynie sportowe.
Chyba że się mylę :)

Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:24
Lokalizacja: Lublin/Niedrzwica Duża

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Adico » 29 gru 2015, o 00:36

Szczerze mówiąc to nie wiem co jest potrzebne do założenia klubu sportowego - jestem zwykłym szeregowym członkiem - ale mogę dopytać prezesa mojego kluby. Założyli go 2 lata temu więc są na bieżąco. Myślę że można by się jakoś z LOKiem w Bychawie dogadać w kwestii strzelnicy, pewnie potrzebne będą też osoby z uprawnieniami, ale te (uprawnienia) można zrobić. Tu jest statut mojego klubu http://kaliber.turio.pl/data/files/stat ... aliber.pdf
A teraz to co wiem na pewno: jako członek klubu (stowarzyszenia) sportowego i kolekcjonerskiego zdałem egzamin na patent strzelecki (400zł), wystąpiłem do PZSS o licencję (50zł) i z tymi papierami (plus badania i kilka innych świstków) wystąpiłem do KWP o pozwolenie na broń sportową do celów strzelectwa sportowego (242zł), oraz sportową do celów kolekcjonerskich (242zł) i takie pozwolenia dostałem. Przy okazji ponieważ jestem mysliwym wystąpiłem też o pozwolenie na broń myśliwską do celów kolekcjonerskich bo sportowe jest ograniczone do kalibru 12mm - myśliwskie takich ograniczeń nie ma.
Licencja strzelecka jest wydawana na jeden rok i aby ja przedłużyć na kolejny trzeba zebrać kilka startów w zawodach PZSS lub WZSS. Startów nie trzeba dużo i na upartego można to w weekend załatwić. Są trzy podstawowe dyscypliny: pistolet, karabin i strzelba gładkolufowa. Patent możemy zdawać na jedną, dwie lub trzy dyscypliny - nie wpływa to na cenę. Do przedłużenia licencji wymagane są 4 starty w pierwszej dyscyplinie, i po 2 w kolejnych. Jeśli mamy w dupie jeżdzenie po zawodach i zbieranie startów, ustalamy sobie w klubie zawody tak by każdy nałapał ile trzeba - warunek - musza byc zgłoszone do PZSSu i musi być sędzia (obserwator) z uprawnieniami. Do przedłużenia licencji nie liczą się wyniki a jedynie starty.

Posty: 37
Dołączył(a): 27 gru 2015, o 18:16

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez koyot » 29 gru 2015, o 10:33

podstawowy punkt, to ludzie = członkowie na papierze !!!
można rodzinę wpisać, ale na dłuższą metę nie ma to sensu, więc Ludzie ... min. 15 osób,
tutaj jest ogólnie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie

najważniejsze, by ludzie wybranie: prezes, v-ice i sekretarz, chcieli coś robić = mieli wizję,
swoją lub ogółu którą można na walnym wypracować lub przed w kuluarach :-)

jak są władze, to to się składa do UM, Urząd Skarbowy (z tego co pamiętam)

generalnie, można wówczas zdobyć teren pod strzelnice :-) (mając poparcie np. radnego bez problemu)
można otrzymać kasę np. na akcję zimowisko lub wakacje np. wakacje z wiatrówką, generalnie,
jest wiele opcji, i nie koniecznie trzeba mieć od razu licencje sportowe itp.

najważniejsze by byli ludzie, nie powiem że zgodnie w 100% w jednym kierunku, bo u nas z tym ciężko,
ale jak będą ludzie, którzy chcą się spotykać, strzelać, można działać ... wiele świetnych inicjatyw zrobić

LOK ... oni mają swoje cele, priorytety, które mogą się pokrywać z naszymi, ale jeśli przyjdzie do walki o kasę,
każdy walczy o jak największy kawałek dla siebie, ba by mieć wówczas większą kontrolę,

wiem, wiem, coś o tym ... ale najważniejsze by chęci były, na początek, wspólne strzelanie czas zacząć !!!

Grupa LFS
Avatar użytkownika
Posty: 467
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 17:04
Lokalizacja: Kłodnica/Lublin

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez vickers82 » 29 gru 2015, o 19:37

Jakby co to ja uprawnienia prowadzącego strzelanie i sędziego PZSS 3 klasy mam ;) zostały tylko instruktorskie zrobić, ale to w przyszłości.
Z sędzia obserwatorem też raczej problemu by nie było, pogadalby z Andrzejem Abramowiczem czy p. Szyszkowskim oni mają najwyższe uprawnienia i pewnie nie odmówiliby nam.
Co do LOKu to gadałem swego czasu z prezesem, problemów on nie robi żadnych i jest otwarty na wszelkie propozycje. W zamian pomogło by mu się przy pracach na strzelnicy i wszyscy byliby zadowoleni :-D
Adico, podpytaj prezesa swojego klubu o te szczegóły, będzie najprościej i najczytelniej żeby się tam na jaki kruczek nie nadziac.
A 15 osób raczej się nazbiera, ode mnie z roboty kilku by było, brat, Karolka kilka osób z forum i minimum będzie ;)
Zebranie to na strzelnicy można kiedy zrobić, przy okazji postrzelać i szczegóły się dogada, ważne że są chęci, a stąd do realizacji już tylko kilka kroków :-D

Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:24
Lokalizacja: Lublin/Niedrzwica Duża

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Adico » 5 sty 2016, o 02:05

Nie miałem czasu wcześniej przed kompem posiedzieć. Pogadałem troszkę z prezesem i wygląda to tak, ze do założenia klubu/stowarzyszenia właściwie nie trzeba nikogo z uprawnieniami. Taki ktoś jest potrzebny jak chce się organizować zawody, nie musi być członkiem klubu - można go zatrudnić na umowę lub wolontariat :) Klub można założyć jako stowarzyszenie bez wpisu do KRS lub z wpisem. W pierwszym przypadku formalności załatwia się w jeden dzień. Wpis do KRS jest potrzebny w przypadku gdy stowarzyszenie będzie np chciało kupić broń obiektową - klubową. Jeśli klub będzie chciał uzyskać licencję PZSS czyli by członkowie mogli zdawać patent i otrzymać licencje sportową to musi mieć strzelnicę i wpłacić wpisowe do PZSS (chyba ok 1500zł). Warto to zrobić bo egzamin na patent strzelecki jest dużo prostszy, tańszy i zdawalność jest wyższa niż na policji. Najlepiej zasięgnąć informacji u źródła czyli w PZSS lub LZSS.
Podstawa to oczywiście ludzie, ja klubu nie będę zmieniał (mam swoje powody) a do dwóch nie można należeć, ale myślę że spokojnie zbierze się chętnych, jednego chętnego bym miał, może nawet dwóch :)

Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:24
Lokalizacja: Lublin/Niedrzwica Duża

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Adico » 5 sty 2016, o 02:15

A jeszcze dodam - wpis do KRS można załatwić później, jak się klub rozwinie. Do przechowywania broni obiektowej potrzeba magazyn broni a to już trochę kosztuje. Zawody można rozgrywać we współpracy z LOK korzystając z ich broni i amunicji.

Posty: 37
Dołączył(a): 27 gru 2015, o 18:16

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez koyot » 5 sty 2016, o 08:28

Pany, może zacznijmy od listy, członków założycieli ... zobaczymy ilu będzie chwytnych !!!
dyskutować można i po założeniu - rejestracji,

- koyot
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Grupa LFS
Avatar użytkownika
Posty: 467
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 17:04
Lokalizacja: Kłodnica/Lublin

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez vickers82 » 5 sty 2016, o 09:33

Bardzo dobre wiadomości Adico, wiemy na czym stoimy, dzięki :-D

Lista chętnych do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia:

-koyot
-Karolka
-Vickers
-Piotr
-
-
-
...

Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:24
Lokalizacja: Lublin/Niedrzwica Duża

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Adico » 5 sty 2016, o 13:27

Mam dwóch chętnych z Niedrzwicy - Tomek i Jarek. Pewnie w najbliższym czasie pojawią się na forum. Jarek ma spore doświadczenie ze stowarzyszeniami więc może pomóc od strony formalnej.

Avatar użytkownika
Posty: 1504
Dołączył(a): 9 gru 2014, o 16:08

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez Łeza » 5 sty 2016, o 23:55

Chętny jak najbardziej.

Lista chętnych do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia:

-koyot
-Karolka
-Vickers
-Piotr
-Łeza
-
-
...

Avatar użytkownika
Posty: 2562
Dołączył(a): 8 gru 2014, o 09:50
Lokalizacja: Niedrzwica

Re: Stowarzyszenie Kolekcjonerskie

Postprzez pawlaczyskis » 9 sty 2016, o 11:25

Lista chętnych do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia:

-koyot
-Karolka
-Vickers
-Piotr
-Łeza
-Dawid
-
...


No i może Aga. Porozmawiam ;) INICJATYWA JAK NAJBARDZIEJ PRZEDNIA!!
CEL BEZ PLANU JEST TYLKO ŻYCZENIEM
VIS ZAMOŚĆ <3
Gość od pistoletów ;) - PPN, PD, PCZ, PSP
http://www.SerwisWiatrowy.pl

Następna strona
meble kuchenne warszawa ceny

Powrót do Regulacje prawne/pozwolenia/materiały dydaktyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość